تبليغات X
كشف‌ غير معصوم‌1

بازديد : 412 | تاريخ : 18 شهريور 1392 | زمان : 13:46 | نويسنده : ریحانه | نظرات (0)

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

كشف‌ غير معصوم‌

نوع‌ دوم‌ از انواع‌ كشف‌، مكاشفات‌ غير معصومين‌ از اوليا و عارفان‌ بحق‌ است‌ كه‌ در جهت‌ دريافت‌ حقايق‌ معنوي‌ و شهود و وصول‌ به‌ صور حقيقي‌ مثالات‌ عوالم‌ كشفي‌ تحقق‌ مي‌يابد.

عارفي‌ چيزي‌ مي‌بيند و يا از آن‌ خبر مي‌دهد، كامل‌ و رسيده‌اي‌ درباره‌ي‌ رؤيت‌ و كشف‌ خود سخن‌ مي‌گويد كه‌ در اين‌ بحث‌ بيش‌ از هر چيز اين‌ نوع‌ كشف‌ مورد تحليل‌ ما قرار مي‌گيرد؛ نه‌ قسم‌ اول‌ از طرق‌ كشف‌ كه‌ توسط‌ حضرات‌ معصومين‌ عليهم السلام تحقق‌ مي‌يابد و همان‌ طور كه‌ در مباحث‌ پيشين‌ اشاره‌ كرديم‌ روشن‌ است‌ كه‌ ما نسبت‌ به‌ كشف‌ معصوم‌ 7 ملزم‌ به‌ پذيرش‌ و اطاعت‌ از آن‌ هستيم‌.

اين‌ بزرگواران‌ كه‌ از مصاديق‌ واقعي‌ و عيني‌ انسان‌ كامل‌ مي‌باشند، گذشته‌ از آن‌ كه‌ واژه‌هاي‌ پيامبر و امام‌ و ديگر عناوين‌ ديني‌ را سزاوار هستند، مصاديق‌ واقعي‌ و بحق‌ عرفاي‌ كمّل‌ و اقطاب‌ و ديگر القاب‌ نيز مي‌باشند.

كشف‌ آن‌ها كشف‌ تام‌ و عين‌ واقع‌ است‌ و حكايت‌ آن‌ها از صدق‌ و عدل‌ تمام‌ برخوردار مي‌باشد و هيچ‌ دوگانگي‌ و تبايني‌ ميان‌ قوه‌ و فعل‌ آنان‌ با مراتب‌ معنوي‌ وجود ندارد ؛ زيرا كشف‌ تام‌ كه‌ از لوازم‌ عصمت‌ و طهارت‌ است‌، ذاتي‌ اولياي‌ معصومين‌ عليهم السلام مي‌باشد.

ولي‌ دسته‌ي‌ دوم‌ از مكاشفات‌ براي‌ عرفا و اولياي‌ الهي‌ كه‌ داعيه‌ي‌ عصمت‌ ندارند از اين‌ لازمه‌ي‌ ذاتي‌ بي‌ بهره‌ است‌ و تنها داراي‌ احكام‌ و ويژگي‌هاي‌ خاصي‌ است‌ كه‌ به‌ زودي‌ در فرازهاي‌ بعدي‌ بحث‌ به‌طور فشرده‌ بيان‌ مي‌گردد.

البته‌، همان‌طور كه‌ در پيش‌ به‌ آن‌ اشاره‌ شد، بايد روشن‌ باشد كه‌ راه‌ وصول‌ به‌ حقايق‌ از طريق‌ مكاشفات‌ معنوي‌، حقيقي‌ و صوري‌ بدون‌ هيچ‌ محدوديت‌ خاصي‌ براي‌ همگان‌ باز است‌ و هيچ‌ منع‌ و يا فقدان‌ اقتضايي‌ براي‌ آن‌ وجود ندارد؛ زيرا حقايق‌ غيبي‌ و عوالم‌ حقيقي‌، مصاديق‌ خارجي‌ موجودات‌ تجردي‌ است‌ و هنگامي‌ كه‌ رفع‌ موانع‌ و دفع‌ كدورات‌ نفساني‌ از چهره‌ي‌ باطن‌ آدمي‌ گردد، وجهي‌ براي‌ عدم‌ رؤيت‌ باقي‌ نمي‌ماند؛ اگرچه‌ رفع‌ موانع‌ چندان‌ آسان‌ نيست‌ و مشكلات‌ فراواني‌ دارد كه‌ نمي‌توان‌ به‌ آساني‌ از آن‌ گذشت‌.


امتياز :


ادامه مطلب | موضوع : عرفان,,
برچسب ها :
,
ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *


صفحات


درباره ی ما

دراین وبلاگ سعی شده است اندیشه های یکی ازنوادر روزگار یعنی آیت الله نکونام ارائه گردد. آن‏چه در اين نوشته ‏ها مورد اهميت نگارنده بوده، بازسازى مبانى علمى و دينى و پيرايه ‏زدايى كتاب‏هاى اسلامى است كه موجبات ركود و خمودى جامعه‏ى اسلامى را همراه داشته است. هم‏چنين تقويت عوامل جهل‏ زدايى و رفع نواقص و موانع فقهى، فرهنگى، عقلى، فلسفى، عرفانى و اخلاقى در تمامى جهات فردى و اجتماعى كه سبب حيات علمى و دينى هرچه بيش‏تر جامعه‏ى مسلمين مى ‏گردد را امرى ضرورى دانسته‏ اند. بايد گفت اين آثار به نوآورى و گره‏ گشايى در قلمرو انديشه‏ى دينى و بازپيرايى ذخاير فكرى اسلامى در حوزه‏ى معرفت دينى اهتمام دارد و به تحقيق جامع و منسجم زير ساخت‏ه اى انديشه دينى مى ‏پردازد و آسيب‏هاى باور داشت‏هاى دينى را به چالش مى‏ كشاند و به ارايه‏ى راه گذار از بحران‏هاى پيش روى آن مى‏ پردازد و پيرايه ‏زدايى از آموزه‏ هاى دينى و زدودن انحرافات و پاسخ به شبهات را مهم‏ترين هدف خود مى ‏داند و همان‏گونه كه گذشت ،مى‏ توان توليد علم و نوآورى در حوزه‏ى دين پژوهى و پاسخ به نيازهاى جامعه‏ى جوان امروز را از مهم‏ترين ويژگى ‏هاى آن دانست.
پروفایل مدیر
آخرین نظرات
امید
امید میگه :
سلام خیلی زیبا بود ممنون
مسیر معرفت
مسیر معرفت میگه :
سلام خیلی جالب اسم وبلاگ منو شما یکی خوشبختم کاش می فرمودید اهل کجاهستید سری به ما نمیزنی ؟بیا تو مسیر آپم[گل]
تیم طوفان گناوه
تیم طوفان گناوه میگه :
سلام سایت خیلی خوبی داری ومطالب زیبایی هم نوشتی
اگه میشه وبلاگ من رو لینک کن من هم همین کارو میکنم اگه موافق بودی
خبر بده ممنون

میگه :
.
خبرنامه
براي اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود
چت باکس

نام :
وب :
پیام :
4+2=:
 
(بارگزاري مجدد)
تبادل لینک
عنوان لينك
توضيحات :
آدرس لينك
كد امنيتي
امکانات جانبی
Untitled Document
دریافت کد خوش آمدگویی